Miesiąc maryjny - modlitwy różańcowej - październik

Szczególnie w październiku zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej! W tym miesiącu wiele wydarzeń historycznych związanych jest z różańcem.

7 października 1571 roku zadecydowały się losy chrześcijaństwa w Europie. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Na południowy zachód od Lepanto zebrały się floty Imperium osmańskiego i Ligi Świętej (po dwieście okrętów każda) i stoczyły ze sobą jedną z bardziej krwawych bitew morskich w historii. Zwycięstwo flotylli chrześcijańskiej papież Pius V przypisał modlitwie różańcowej i ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.
 
Maryjny charakter października podkreślił w 1885 roku papież Leon XIII, wzywając do codziennego - właśnie w tym miesiącu - odmawiania różańca. Dwa lata wcześniej wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami". Leon XIII zasłużył na miano "papieża różańcowego" ponieważ wydał aż 12 encyklik różańcowych.

Również w październiku (13 października 1917 r.) w Fatimie w Portugalii Matka Boża ukazała się dzieciom z różańcem w dłoni. Poprosiła o przygotowanie ludzkości do zwycięstwa nad szatanem właśnie za pomocą różańca.