Ogłoszenia duszpasterskie

 

XXVIII   NIEDZIELA  ZWYKŁA - 14 października 2018
 
♦ Dzisiaj przypada XVIII Dzień Papieski pod hasłem: „Promieniowanie ojcostwa”. 
Z tej okazji Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zaprasza na koncert Dnia Papieskiego, transmitowany w TVP 1, który odbędzie się dzisiaj w Świątyni Bożej Opatrzności w Wilanowie, o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Również dzisiaj, po każdej Mszy świętej,  prowadzimy zbiórkę do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia.
 
♦ We wtorek, 16 października, w 40. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyly na Ojca Świętego Jana Pawła II, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza na spotkanie z poezją św. Jana Pawła II i muzyką Marcina Stycznia. Początek o godz. 19.00, w auli Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.
 
♦ W piątek, 19 października przypada 34. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Główne uroczystości odbędą się w sanktuarium Błogosławionego Kiędza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu o godz. 18.00.
 
♦ W niedzielę 21 października Kościół Powszechny będzie obchodził Światowy  Dzień Misyjny, nazywany w Polsce Niedzielą Misyjną. To dzień modlitwy i wsparcia materialnego misji na świecie. Tego dnia odbędzie się także zbiórka pieniędzy na tacę na cele misyjne.
 
♦ Podobnie jak w poprzednich latach, Droga Ikony organizuje wystawę ikon w podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. 
Termin wystawy: 20-28 października 2018  (9 dni od soboty do niedzieli).
Wernisaż: 20 października o  godz. 17.00. po Mszy św. o godz. 16.00.
Temat wystawy: IKONA OBRAZ-TCHNIENIE
 
Obecna wystawa jest trzecią ekspozycją – po prezentacjach w Muzeum Miasta Częstochowy i w Galerii u Jezuitów w Poznaniu – która pokazuje prace środowiska ikonopisarskiego Droga Ikony - Pracownia Działań Twórczych, skupiającego kilkudziesięciu twórców z całej Polski, głównie z ośrodków Warszawy, Poznania i Częstochowy. Tematem wystawy jest ikona jako „obraz natchniony”, czyli opisujący w sposób plastyczny prawdy chrześcijańskiej wiary.
 
♦ Jest jeszcze kilka miejsc na pielgrzymkę organizowaną przez Klub Singli dla poszukujących męża albo żony. Odbędzie się 20 października tego roku.
Trasa pielgrzymki: śladami św. Stanisława Kostki , czyli Rostków, Przasnysz i Płock.  
Koszt 75 złotych.  Kontakt telefoniczny 500317225. Więcej informacji
 
 Zachęcamy do zapoznania się również z:

ogłoszeniami duszpasterskimi parafii archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, na terenie której znajduje się nasz kościół
- infomacjami z naszej Archidiecezji Warszawskiej
- informacjami dotyczącymi Kościoła Katolickiego w Polsce na stronie Konferencji Episkopatu Polski
- informacjami dotyczącymi Kościoła Katolickiego na świecie na stronie Radia Watykańskiego

ZAPRASZAMY!

MSZE ŚW. w dni powszednie o 8.30, 16.00, 17.30 i o 20.00 z Apelem Warszawskim - to najpóźniejsza Msza św. w dzień powszedni w Warszawie! W niedziele i święta dodatkowe msze św. o 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00.

ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU codziennie o 9.00-20.00.

SPOWIEDŹ:  9.00-12.00 i 15.00-20.45 (w lipcu, sierpniu i wrześniu 9.00-11.00 i 15.00-20.45 ). W niedziele i święta podczas mszy św. Zobacz szczegóły i grafik spowiedzi.

NABOŻEŃSTWA codziennie o 19.00 (trwają zwykle ok. 45-55 min):

 - Nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej - w soboty
 - Różaniec i Godzinki - w pozostałe dni tygodnia

ODPUSTY codziennie można uzyskać u nas następujące odpusty zupełne

MODLITWY O BEATYFIKACJĘ Sług Bożych ks. kard. Stefana Wyszyńskiego (promotora kultu MB Łaskawej) i  o. Piotra Skargi SI (założyciela domu zakonnego jezuitów i inicjatora budowy kościoła) codziennie przed mszą św o godz. 20.

Miejsce jest przyjazne do modlitwy w ciszy i spowiedzi, również dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

XVIII Dzień Papieski - 14 października, niedziela

Dzień Papieski jest obchodzony w Polsce od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru ks. kard. Karolla Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Organizuje go Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która pisze o tym dniu: Upamiętnienie pontyfikatu Papieża Polaka, do którego została powołana Fundacja, dokonuje się poprzez organizowanie corocznego Dnia Papieskiego. Stanowi on okazję do ponownego odczytania papieskiego nauczania. Zadanie to jest niezwykle ważne szczególnie po kanonizacji Ojca Świętego. Obchody Dnia Papieskiego ukazują osobę i dzieło św. Jana Pawła II młodemu pokoleniu, które nie miało już możliwości osobistego spotkania Świętego Papieża Polaka. Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

40. Rocznica wyboru św. Jana Pawła II na papieża - 16 października, wtorek

Kardynał Karol Wojtyła, abp metropolita krakowski 16 października 1978 roku został na konklawe wybrany papieżem. W Rzymie o godzinie 18:18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się biały dym oznajmiający wybór nowego papieża. O 18:44 Kardynał Pericle Felici ogłosił światu: Annuntio vobis gaudium magnum (Zwiastuję Wam radość wielką). Habemus Papam (mamy Papieża).

Św. Józef i nasi Dobroczyńcy - 17 października, środa g. 19.30

Co tydzień w środę (z rzadkimi wyjątkami) zapraszamy do sanktuarium, aby w sposób szczególny czcić św. Józefa, Oblubieńca NMP, opiekuna Jezusa. O godz. 19.30 śpiewamy godzinki przypominające życie tego wyjątkowego mężczyzny. O godz. 20.00 odprawiana jest msza wotywna, która ofiarowana jest w intencji dobroczyńców naszego domu zakonnego i sanktuarium. Dla żywych prosimy o Boże błogosławieństwo, a dla zmarłych o radość życia wiecznego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Nabożeństwo i Msza św. do MB Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski - 20 października, sobota, g. 19.00

Matka Boża ŁaskawaZapraszamy w sobotę na godzinę 19.00 na Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Po nabożeństwie odprawiamy Mszę świętą o godzinie 20.00 w intencji próśb i podziękowań Naszej Patronce.

Zmiana czasu na zimowy - 27/28 października, sobota/niedziela

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatni weekend miesiąca października. W nocy z soboty 27.10 na niedzielę 28.10 przestawiamy zegarki na godzinę do tyłu (z 3-ciej w nocy na 2-gą), czyli śpimy godzinę dłużej. Informację podajemy, aby zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom dla uczęszczających na poranne msze święte w niedzielę po zmianie czasu. 

Msza św. g. 20.00 dla poszukujących męża albo żony - 30 października, wtorek

To spotkania w duszpasterstwie "Dwojedno" katolików stanu wolnego pragnących małżeństwa i założenia rodziny.

W ostatni wtorek miesiąca zapraszamy na mszę świętą o godz. 20.00.

- Przed mszą można przyjść do kawiarenki w podziemiach kościoła (wejście przez sklepik od godz. 18) i do mszy mile spędzić czas na rozmowach przy kawie lub herbacie.

Informacje o Duszpasterstwie Dwojedno

Msze św. z błogosławieństwem Wody św. Ignacego Loyoli - 31 października, środa g. 17.30

Zapraszamy w ostatni dzień miesiąca na mszę św. o 17.30, na zakończenie której będzie błogosławieństwo wody św. Ignacego. Zachęcamy do zapoznania się na tej stronie z wodą św. Ignacego Loyoli, dzięki której św. Ignacy wstawia się za nami upraszając wszelkie łaski Boże. 

Co to jest woda świętego Ignacego?

Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada, czwartek

1 listopada jest szczególnie poświęcony zgłębiania tajemnicy obcowania świętych. W tym dniu jest uroczystość, więc porządek odprawiania mszy w naszym kościele jest zawsze niedzielny. W tym dniu jest obowiązek uczestnictwa we mszy św. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz wypełniając wszystkie następujące warunki: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie "Ojcze Nasz", "Wierzę w Boga", dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi i przyjęcie Komunii Świętej, zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Można uzyskać tylko jeden odpust w ciągu dnia. Aby otrzymać go przez kilka dni wystarczy w bliskim czasie, przed lub po, raz przystąpić do spowiedzi. Od dziś przez 8 dni można bardzo pomóc konkretnym osobom, które w czyścu oczekują wejścia do nieba. W dniach od 1 - 8 listopada można uzyskać odpust zupełny, który można ofiarować, aby Bóg darował wszystkie kary czyśćcowe zmarłej osobie, której grzechy zostały przebaczone. Można odpust zupełny uzyskać odwiedzając pobożnie cmentarz, modląc się chociażby tylko w myśli za zmarłych, spełniając przy tym pozostałe warunki odpustu.

Wypominki - modlitwa w dniach 1-30 listopada g. 19.00

Listopad to miesiąc szczególnie poświęcony pamięci o naszych drogich zmarłych, czyli zgłębiania tajemnicy obcowania świętych. W listopadzie codziennie o godz. 19.00 podczas nabożeństwa do Matki Bożej, na które składają się Modlitwa Różańcowa i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, modlimy się w intencji zmarłych powierzonych nam w wypominkach. Przypominamy, że za odmówienie różańca (pięciu dziesiątek) w sposób ciągły przysługuje odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami, który można codziennie ofiarować za kolejną zmarłą osobę by z czyśćca poszła do nieba! Z modlitwą ustną należy połączyć pobożne rozważanie tajemnic. W publicznym odmawianiu tajemnice winne być zapowiadane zgodnie z zatwierdzoną miejscową praktyką. W odmawianiu prywatnym wystarczy, że wierny łączy z modlitwą ustną rozważanie tajemnic.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - 2 listopada, piątek

Uczciwszy 1 listopada triumf tych wiernych, którzy już weszli do nieba, następnego dnia Kościół wspomina wszystkich, którzy po śmierci oczekują w czyśćcu wejścia do nieba i pokutują za swoje grzechy. Aby im przyjść z pomocą, Kościół pielgrzymujący na ziemi przedstawia Panu Bogu modlitwy i odpusty uzyskane przez żyjących, a przede wszystkim Ofiarę Chrystusa uobecniającą się we mszy świętej. W ten dzień obowiązuje porządek mszy świętych jak w dzień zwykły. Nie ma w tym dniu obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. W ten Dzień Zaduszny (Zaduszki) zmarłym ofiarujemy msze święte w naszym kościele. Dodatkowo przez cały rok odprawiamy msze św. o godzinie 20.00 w każdy 2 i 4 poniedziałek miesiąca w intencji zmarłych poleconych w listopadowych wypominkach i modlitwę różańcową przez cały listopad codziennie o 19.00. Kartki z imionami zmarłych polecanych modlitwie Kościoła można składać: w niedziele – u Brata Rafała pod chórem, a w ciągu tygodnia w zakrystii.

Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz wypełniając wszystkie następujące warunki: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie "Ojcze Nasz", "Wierzę w Boga", dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego, odprawienie spowiedzi i przyjęcie Komunii Świętej, zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Można uzyskać tylko jeden odpust w ciągu dnia. Aby otrzymać go przez kilka dni wystarczy w bliskim czasie, przed lub po, raz przystąpić do spowiedzi. Również w dniach od 1 - 8 listopada można uzyskać odpust zupełny, który można ofiarować, aby Bóg darował wszystkie kary czyśćcowe zmarłej osobie, której grzechy zostały przebaczone. Można odpust zupełny uzyskać odwiedzając pobożnie cmentarz i modląc się chociażby tylko w myśli za zmarłych, spełniając przy tym pozostałe warunki uzyskania odpustu.

Pierwszy piątek miesiąca - 2 listopada

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba, 
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba.

Zachęcamy do kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w pierwszy piątek miesiąca przez:

1. Uczestnictwo we mszy św. wraz z przyjęciem Komunii Świętej wynagradzającej Sercu Jezusowemu grzechy swoje i całego świata.
2. Szczególną modlitwę do Serca Jezusowego (np. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa).

Sakrament spowiedzi nie należy do istoty odprawienia dziewięciu pierwszych piątków, ale (a) msza św., (b) Komunia św. wynagradzająca i (c) modlitwa do Najśw. Serca Pana Jezusa. Spowiedź potrzebna jest tylko tym, co zgrzeszyli śmiertelnie, do przywrócenia stanu łaski uświęcającej, aby mogli odprawić nabożeństwo pierwszego piątku. 

Strony

Subscribe to Front page feed