Uroczystość NMP Częstochowskiej - 26 sierpnia

26 sierpnia obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Zapraszamy, aby obchodzić tę uroczystość i oddać cześć Maryi, która w opiece ma naszą ojczyznę, Polskę, przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej. Przed naszym obrazem po raz pierwszy w historii uroczyście zawierzono opiece Maryi naszą Ojczyznę i obwołano ją Strażniczką Polski w 1652 roku, na trzy lata przed obroną Jasnej Góry przed najazdem szwedzkim.

O. Orselli, gdy podróżował z Włoch do Warszawy, aby założyć tu pierwsze kolegium ojców pijarów, odwiedził Jasną Górę i, zainspirowany obrazem Czarnej Madonny, zapragnął, aby również w Warszawie czczono Maryję, tak jak w Częstochowie. Dlatego zlecił w Warszawie namalowanie naszego obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Matkę Bożą z obrazu jasnogórskiego zwą Gwiazdą Południa, a Matkę Bożą z obrazu Łaskawej zwą Gwiazdą Północy.

Kardynał Wyszyński był gorącym czcicielem Maryi i bardzo promował jej kult związany z obrazem jasnogórskim i warszawskim.

Z tymi dwoma wizerunkami związane są jedne z najważnieszych wydarzeń historii obronnej Polski. W Częstochowie Matka Boża Częstochowska zatrzymała najazd szwedzki na Polskę, a w Warszawie Matka Boża Łaskawa zatrzymała najazd bolszewików na Polskę.

26 sierpnia 1956 r., 300 lat po tym jak Jan Kazimierz składał śluby przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w Wilnie, zostały złożone uroczyście Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych.

Modlitwa w formie ślubów złożonych Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski została ułożona przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, w więzieniu w Komańczy. Rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą, o 10 minut wcześniej, jedynie w obecności Marii Okońskiej.