Objawienie Pańskie nazwywane jest również Epifania (gr. επιφάνεια - epifaneia; objawienie, ukazanie się).
W tym dniu msze odprawiane są tak jak w porządku niedzielnym, ponieważ dziś jest obowiązek uczestnictwa we mszy św.
(Zachęcamy do odwiedzenia naszego kościoła i uczestnictwa we mszy św. z całą rodziną, a następnie wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli organizowanym na Starym Mieście.)
Orszak główny - przewidywany program: Plac Zamkowy zbiórka. Główny orszak wyruszy po godzinie 12 z Placu Zamkowego. Minie on siedem scen przedstawiających wydarzenia znane z Ewangelii. Wszystkie sceny, które pojawią się na trasie orszaku będzie można oglądać już od godziny 11:15. Orszak przejdzie Krakowskim Przedmieściem oraz ulicą Królewską docierając około godziny 13:00 na plac Piłsudskiego, aby zgodnie z tradycją pokłonić się dzięciątku i złożyć niesione mu dary. Ceremonię zakończy wspólne śpiewanie kolęd i koncert, który potrwa do godziny ok. 15.
- Jest to również Światowy Dzień Misyjny Dzieci (przypomniał o tym papież Franciszek 6 stycznia 2016 r.) ustanowiony w 1950 r. przez Piusa XII. Jest to święto dzieci, które stają się misjonarzami, świadkami braterstwa i dzielenia się poprzez swoje modlitwy i ofiary pomagają swoim rówieśnikom najbardziej potrzebującym. Jedno Zdrowaś Mario i jeden pieniążek na miesiąc - o to prosił dzieci w swojej diecezji Nancy i Toul bp Charles de Forbin-Janson (+1844), inicjator Światowego Dnia Misyjnego Dzieci w maju 1843 roku. W tamtym czasie szczególnie polecał dziecięcej solidarności przes modlitwę dzieci w Chinach, które były sprzedawane przez matki bądź zabijane przy urodzeniu. Wtedy powstało motto tej inicjatywy: Dzieci pomagają dzieciom! Papież Pius XI uznał to dzieło jako papieskie 3 maja 1922 r. Obecnie to dzieło papieskie istnieje w 150 karajach i wspiera projekty zapewniające dzieciom żywność, odzież, schronienie i wykształcenie. Jest to piękny sposób przekazywania ludziom dobrej nowiny o narodzeniu Syna Bożego, a także informacji o trudnej sytuacji ich rówieśników w krajach misyjnych jako znak łączności duchowej wszystkich dzieci świata. Św. Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański 6 stycznia 2002 r. powiedział: "Kościół powierza dziś w sposób szczególny zadanie ewangelizacji dzieciom. Taki ma sens Światowy Dzień Misyjny Dzieci, który zobowiązuje „dziecięcych misjonarzy” do niesienia światła solidarności szczególnie tam, gdzie wyjątkowo gęste są ciemności ubóstwa, cierpienia i wojny. Misyjny wysiłek dzieci jest niezwykle cenny dla licznych misjonarzy, którzy wierni nakazowi pracują dla szerzenia Dobrej Nowiny aż po krańce ziemi." 6 stycznia katolickie dzieci zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym na całym świecie modlą się w parafiach za swoich rówieśników w potrzebie. Na znak solidarności z nimi przebierają się w stroje symbolizujące 5 kontynentów, przygotowują liturgię Mszy św., przedstawiają jasełka, prowadzą nabożeństwo misyjne przy żłóbku, a nowi członkowie uroczyście składają misyjne przyrzeczenia. W Niemczech i Austrii, Portugalii, Argentynie czy Kenii to również czas misyjnego kolędowania (dzieci kolędują w przebraniu trzech króli). Misyjny Dzień Dzieci wiąże się również z akcją Kolędników Misyjnych podejmowaną przez coraz to większą liczbę grup i ognisk misyjnych. W Polsce kolędnicy misyjni mają już swoje uroczyste podsumowanie. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego można zobaczyć także w Orszaku Trzech Króli. W Orszaku 2016 przypominały o dzieciach na Madagaskarze, którym dedykowały misyjne kolędowanie. Otaczały też modlitwą polskich misjonarzy, którzy w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowują się do przyszłej posługi.
- Jest to również Dzień Modlitw w intencji Polskich Misjonarzy.